Bahçelievler Mahallesi Atatürk Caddesi Erdem Sitesi A1 Blok No: 12/1A Zemin Kat Balıkesir/Altıeylül
0 532 703 10 32 / 0 266 22 11 888

“EHLİYETİME EL KONULDU” NE YAPMALIYIM ? EHLİYETE NE ZAMAN EL KONULUR ? EHLİYET NASIL GERİ ALINIR ? SÜRÜCÜ BELGESİNE NASIL EL KONULUR ?

“EHLİYETİME EL KONULDU” NE YAPMALIYIM ? EHLİYETE NE ZAMAN EL KONULUR ? EHLİYET NASIL GERİ ALINIR ? SÜRÜCÜ BELGESİNE NASIL EL KONULUR ?

Son trafik ihlalinin yapıldığı günden geriye dönük 1 yıl içerisinde toplam 100 ceza puanını ilk kez aşarsanız, toplam 100 ceza puanını 2. Kez aşarsanız, son bir yıl içerisinde toplam 100 ceza puanını üçüncü defa aşarsanız ehliyetinize emniyet müdürlüğü tarafından el konulmaktadır.

Eğer sürücü ölüme sebebiyet veren bir kazaya bulaşır ve de asli kusurlu olursa, uyuşturucu ve benzeri maddeleri kullanarak araç sürdüğü belirlenirse, trafik denetlemeleri sırasında yapılan alkol denetimlerinde 0.50 promil alkol aldığı tespit edilirse ehliyetinizi kaybedebilirsiniz. Ticari araçlarda bu alkol limiti 0.21 promildir. Bunun dışında alkollü iken trafik kazasına karışan sürücülerin ehliyetlerine belirli kademelerle süreli veya süresiz el konulmaktadır. Ayrıca alkol ve uyuşturucu madde kullanıp kullanmadığı tespit edilmek amacı ile polise direnen ve testlerini yaptırmak istemeyen sürücülerinde ehliyetlerine iki yıl süre ile el konulabilmektedir. Yeni ehliyet alan sürücüler yeni mevzuat hükmüne göre iki yıl boyunca aday sürücü olarak kabul edilmektedirler. Bu süre içinde yapmış olduklar tüm trafik ihlalleri sürücü belgelerinin ellerinden alınması anlamına gelmektedir.

Ehliyete el konulması durumunda psikoteknik belgesi ve psikiyatri uzmanı muayenesi ne zaman gereklidir ?

Alkollü araç kullanmak nedeni ile, geriye dönük beş yıl içinde ehliyetleri ikinci defa alınan sürücüler sürücü davranışı geliştirme eğitimine, üç ve üzeri alıkonma durumunda ise sürücü psikoteknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesine zorunludur. Hız sınırı aşmaya bağlı bir yıl süre ile ehliyeti alınan sürücüler, bir yılın sonunda psikoteknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesinden geçmek durumundadırlar.

Ehliyete çeşitli nedenlerle el konulması dışında, ticari araç kullanan veya kullanacak olan sürücülerden de psikoteknik belgesi istenmektedir.  Bu rapor ilgili kişilerin araç kullanmak için gerekli olan beden ve psikolojik sağlıklarının uygun olup olmadığının belirlenmesinde kullanılmaktadır. Söz konusu rapor için ilgili kişiler bir psikolog gözetiminde simülatörde teste girmektedir. Bu test sonucunda göre belgeyi almaya uygun olup olmadığı belirlenmektedir.

Ayrıca psikoteknik belgesi ;

Yüksek sürücülük performansı gerektiren alanlar için sürücü seçimi yapılabilmesi için, Sürücü olması uygun olmayan kişilerin belirlenmesi amacı ile, ticari araç kullanan sürücülerde ve  süresi dolan belgelerin yenilenmesi durumunda alınmaktadır.

Ehliyete el konulması durumunda hangi belgeler ile psikoteknik merkezine başvurulur ?

Bir adet fotoğraf, ceza tutanağı aslı ve fotokopisi, nüfus cüzdanı fotokopisi ile psikoteknik merkezine başvurabilirsiniz.

Psikoteknik belgesi nasıl alınır ?

Öncelikle belirtmek isteriz ki sağlık bakanlığı onayı olmayan merkezlerden bu belge alınmamalıdır. Başvuracağınız psikoteknik merkezinin sağlık bakanlığı onaylı olmasına özen gösteriniz. Psikoteknik belgesi alabilmek için, öncelikle başvuracağınız psikoteknik merkezinden randevu almanız gerekmektedir. Merkezimizde psikolog eşliğinde yapılan psikoteknik testi yaklaşık olarak bir saat sürmektedir. Psikoteknik testi bilgisayar destekli olarak yapılmaktadır. Psikoteknik belgesi alımı için gerekli psikiyatri uzmanı muayenesi direk merkezimizde yapılmaktadır. Bu da belge almak isteyen sürücülere büyük kolaylık sağlamaktadır. Psikoteknik belgesi, test tarihinden itibaren beş yıl geçerli olmaktadır. Psikoteknik testleri, bu konuda sertifikaya sahip psikolog tarafından uygulanmaktadır. Merkezimizde ise aynı gün içerisinde psikiyatri uzmanımız tarafından incelenmekte ve onaylanmaktadır. Testler için bilgisayar bilgisine gerek yoktur.

Daha fazla bilgi ve randevu için ,

Tags: , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir