Bahçelievler Mahallesi Atatürk Caddesi Erdem Sitesi A1 Blok No: 12/1A Zemin Kat Balıkesir/Altıeylül
0 532 703 10 32 / 0 266 22 11 888

PSİKOTEKNİK TESTLER NELERDİR?

PSİKOTEKNİK TESTLER NELERDİR?

TAKİSTOSKOPİK TRAFİK ALGI (TAVTMB)

Bu testte adayların görsel algılama performansları ölçülmektedir. Adaylara kısa sürelerle (1 saniye) gösterilen trafik ortamı ile ilgili görüntüler sonrası adayların aşağıdaki ifadelerden hangisini ve/veya hangilerini gördüğünü işaretlenmesi beklenir.

Yayalar ve Çocuklar

Motorlu Araçlar

Bisiklet ve Motorsiklet

Trafik Levhası

Trafik ışıkları

YOĞUN UYARAN AKIŞI VE STRES ALTINDA TEPKİ HIZI VE KALİTESİ (DT)

Bu testte; farklı renklerdeki görsel uyaranlara, farklı tonlardaki işitsel uyaranlara ve sağ/sol pedal uyaranlarına aday tarafından verilen doğru tepkiler ve bu tepkilerin hızları ölçülür. Ani ve panik bir durumda adayın ne kadar hızlı ve ne derece doğru tepki verebileceği ölçülür.

SEÇİCİ DİKKAT / DİKKAT DÜZEYİ (SİGNAL)

Bu testte; adayın, karmaşık uyaranlar arasından belirli uyaranları ayrıştırması istenerek, seçici dikkat düzeyi ölçülür

Sürücülerin uzun süre monoton bir ortamda seçici dikkat düzeylerinin düşebileceği göz önüne alındığında ve kazaların ana nedenlerinden birinin dikkat ve konsantrasyon kaybı olduğu düşünüldüğünde sürücülerin dikkat düzeyinin belirlenmesi güvenli sürücülük açısından büyük öneme sahiptir.

GÖRSEL SÜREKLİLİK (LVT)

Adayların algısal performansı ve algısal hızları incelenmektedir. Adayın karmaşık görüntülerin olduğu bir ortamda, dikkatin belirli bir yön üzerinde kontrollü bir şekilde yönlendirebilmesi beklenir. Bu uygulamada başarılı olanlar için söylenilebilecek: ‘‘Harita, bilgilendirme tabelaları vb. gibi karmaşık ortamlarda sunulan kritik bilgileri ayrıştırmakta ve gözle takip etmekte başarılıdır. Görsel algılaması güçlüdür. ’’ şeklindedir.

SÜREKLİ DİKKAT & PROBLEM ÇÖZME (COG)

Bu testte adayın sürekli dikkat performansı ölçülmektedir. Adaylara her soruda ekran üzerinde 4 yukarıda biri aşağıda olmak üzere toplam 5 adet şekil gösterilmektedir. Adaylardan beklenen,  aşağıda verilen şeklin yukarıdaki şekillerden birisi ile birebir aynı olup olmadığına hızlı bir şekilde karar vermeleridir.

MUHAKEME (SPM)

Soyut görsel şekiller arasındaki ilişkilerin kavranması ve fark edilmesi üzerine kurulu olan bu testte, kişilerin olaylar arasındaki ilişkileri anlama, değerlendirme yetenekleri ölçülür. Muhakeme yeteneği düşük kişilerin bulundukları ortamdaki olayları algılayamadıkları ve buna bağlı gerekli tedbirleri almamaları nedeniyle riskli durumlara düştükleri ve kazaya karışma / kazaya neden olma ihtimallerinin yüksek olduğu belirlenmiştir.

HIZ & MESAFE ALGILAMA (HMT)

Bu testte adayın, uyaranların hareket hızını ve uyaranlar arası mesafeyi tahmin etme becerisi ölçülür. Sürücülük becerisini belirleyen en önemli unsurlardan birisini oluşturması açısından önemlidir.

İKİLİ İŞLEM BECERİSİ; GÖRÜŞ AÇISI & KOORDİNASYON (IIB)

140 derecelik açı içinde verilen uyaranların kişinin görüş açısına ne zaman girdiğinin incelenmesidir.

Adaylardan;

  • Dikkatini karşısındaki yola yoğunlaştırdığı esnada sağ ve soldan gelen uyaranları fark ederek tepki vermesi beklenmektedir.
  • Görüş açısının ölçülmesinin yanı sıra karşısındaki yolda karşıdan gelen araçlara çarpmaması ve yolun kenarından çıkmaması beklenmektedir.

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir